12089 بازدید
9 نفر

استخدام

متن سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین استاد علیرضا پناهیان :

هر جوانی را رسول خدا می‌دید، می‌دید که ایمانش خوب است، می‌فرمود پول بلد هستی دربیاوری؟ حرفه‌ات چیست؟ طرف می‌گفت من حرفه‌ای ندارم رسول خدا می‌فرمود: «سَقَطَ مِن عَینی» از چشمم افتاد! با همۀ اعتقادات دینی و اخلاق خوب‌اش.

این عشق به تولید ارزش افزوده که می‌توانیم اسمش را خلّاقیت یا حتی خالقیت بگذاریم. باید هر کسی هر جوری می‌خواهد زندگی کند من نمی‌دانم. توی زمینۀ مال، توی زمینۀ علم، توی زمینۀ کار خدماتی، توی زمینۀ هر چی. ما باید سرگرم لذّت بردن از خلق اثر باشیم! حرفه‌ات چیست؟ چه ارزش افزوده‌ای را تولید کردی؟

خاک بر سر جامعه‌ای خواهد شد که از خلق یک اثر لذّت نبرند جوان‌هایش! بعد از چی می‌خواهند لذّت ببرند؟ از هرزگی. از مد و قیافه. حرفه‌ات چیست؟ باید هر کسی هنر تولید ارزش افزوده داشته باشد.

شما شنیدید که من کتاب شهید ابراهیم هادی را تبلیغ می‌کردم؟ بله؟ یک روز بابایش از خانه بیرونش می‌کند ظهر. باهاش دعوایش می‌شود، برو دیگر نیا جلوی چشم من! ظهر باید بیاید خانه بچه ناهار بخورد دبیرستانی است. بعد دیگر نمی‌آید و شب و آخر شب دم در آرام در می‌زند، نه راهش می‌دهند، بیا تو. چی‌کار کردی ظهر تا حالا کجا بودی؟ ظهر تا حالا توی بازار بار بردم، اینقدر پول درآوردم، این را غذا خوردم این هم بقیه‌اش بابا. این آدم است، این عارف می‌شود. نرفت تیله‌بازی. آفرین!

چه ارزش افزوده‌ای را تولید کردی؟ می‌گوید یک پولی به امام صادق(ع) رسید من آنجا بودم. تا پول رسید بلافاصله یک نفر را پیدا کرد گفت باهاش کار کن. دوست ندارم پول راکد بماند. پول باید افزایش پیدا کند. بعد هم صدا زد خدایا من پول‌پرست نیستم ها! به خاطر اینکه تو دستور دادی انسان باید نعمات تو را فوائدش را زیاد بکند این کار را کردم.

خانم‌ها توی خانه چی‌کار می‌خواهند بکنند؟ اصلاً می‌شود مسجد باشد در کنار مسجد یک غرفه‌ای نباشد؟ یک خانه‌ای وقف مسجد نکنند برای اینکه خانم‌های محل دور هم جمع نکنند یک کار تولیدی انجام بدهند؟ این مسجد است به نظر شما؟ توی روایات شما به عنوان امام جماعت که کتاب می‌خوانی ننوشته بود که بیکاری فساد می‌آورد؟ بیکاری اشکال ندارد، نهی از منکر نمی‌کنیم، زمینه برای رفع بیکاری نمی‌کنیم، بعد هی می‌آییم می‌گوییم گناه نکن. نمی‌شود که! این تولید ارزش افزوده ناموس خلق است. چه ارزش افروده‌ای را تولید کردی؟

آمار گوشی‌های اندروید با آخرین امکانات توی کشور ما یکی از بالاترین کشورهای جهان است. خبر وحشتناک، برای چی استفاده می‌کند؟ جوک می‌بیند تویش! این همه که با لپ‌‌تاپ و موبایلت بازی کرده بودی، روی تولید نرم‌افزار کار کرده بودی، الآن یک درصدی از سهم بازاری که هند با تولید نرم‌افزار توی جهان دارد مال تو بود. دشمن ارزش افزوده چیست؟ بگویید. زندگی کارمندی. طرف درس می‌خواند، هی آگاهی توی ذهنش پر می‌کند برود یک جایی کارمند بشود از آنجا پول بگیرد.

چرا بسیاری از کارمندان ما در ادارات که باید تسهیل‌کنندۀ کار و کسب و تولید باشند، چرا سنگ می‌اندازند سر راه؟ چون اینها در طول زندگی‌شان کار نکردند، پول درنیاوردند. از کارخانه‌دارها بپرسید، زار می‌زنند از دست ادارات دولتی! زار می‌زنند! دم همه را باید ببینند! تا بتوانند خط تولید‌شان را نگه دارند. رشوه می‌گیرد! رحم نمی‌کند! چون اینها در طول زندگی‌شان کار نکردند، پول درنیاوردند. صد و بیست یا صد و بیست و یکمین کشور هستیم در جهان در سختی کسب و کار. ننگ است برای امّت اسلامی! ننگ است برای مجلس شورای اسلامی! ننگ است برای آموزش و پرورش و حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌های ما! که سخت‌ترین کشور باشیم در کسب و کار! ننگ است برای خانواده‌های مذهبی! ننگ است برای هیئت‌ها و مسجدها!

این عشق به تولید ارزش افزوده که می‌توانیم اسمش را خلّاقیت یا حتی خالقیت بگذاریم، باید هر کسی هر جوری می‌خواهد زندگی کند من نمی‌دانم، هنر تولید ارزش افزوده داشته باشد. توی زمینۀ مال، توی زمینۀ علم، توی زمینۀ کار خدماتی، توی زمینۀ هر چی. ما باید سرگرم لذّت بردن از خلق اثر باشیم!

منابع:
panahian.ir/post/5039
snn.ir/003Bb2
mohebdin.irwhat.sapp.ir/mohebdin